Osobná skúsenosť

  • Ako prekonať ťažké životné obdobie Header

Ako prekonať ťažké životné obdobie prostredníctvom meditácie a iných techník

Osobná skúsenosť

V živote každého človeka príde čas, kedy je konfrontovaný so smrťou a musí sa vyrovnať so stratou blízkeho človeka. Niektorí z nás sa s tým dokážu vyrovnať ľahšie, iní zase ťažšie a niektorí sa s tým nedokážu vyrovnať po celý život. Je to pre nich natoľko bolestivé, že to ovplyvňuje všetky oblasti ich života a nedokážu viac fungovať tak, ako predtým. Ja som stratu svojej sestry znášala veľmi ťažko a trvalo mi veľmi dlho, kým som sa s tým dokázala vyrovnať a prijala som to. Rada by som s vami na základe mojej osobnej skúsenosti podelila o rady, ktoré mi pomohli toto ťažké životné obdobie zvládnuť a vďaka ktorým som úspešne dokončila aj vysokú školu. Všetky tieto veci som robila nejakým spôsobom automaticky na podvedomej úrovni. A to ešte predtým ako som začala mať rôzne iné vízie a začala som sa zaoberať ezoterikou. Prichádzali mi rôzne myšlienky a vnuknutia, ktoré som nasledovala. Nikto mi to ale nepovedal, nič z toho som nerobila vedome, všetko som to robila nevedome. Akoby ma niekto viedol a hovoril mi, čo mám robiť. Bola to iba náhoda? Náhody neexistujú!!! :-) Je to v podstate aj začiatok mojej magickej cesty, o ktorej budem písať v ďalších článkoch …

Ako prekonať ťažké životné obdobie

Foto © ErmanCivici http://www.istockphoto.com I pmalenky

Bola som práve v maturitnom ročníku, keď zomrela moja sestra a môj život prestal mať zmysel. O pár mesiacov ma čakala maturita a potom prijímačky na vysokú školu. Uzatvorila som sa do seba a nechcela som sa o tom s nikým rozprávať. Zamerala som sa iba na školu a učenie sa. Bola som však akoby v rozbehnutom vlaku, z ktorého sa už nedalo vystúpiť a všetko okolo mňa sa dialo automaticky. Nasledovala maturita, ktorú som úspešne urobila s vyznamenaním a potom prijímačky. Mojím snom bolo dostať sa na právo a z troch Právnických fakúlt, na ktorých som bola na prijímačkách ma zobrali na dve. Vybrala som si Univerzitu Komenského v Bratislave, nakoľko som vždy túžila odísť do väčšieho mesta. Navonok vyzeralo byť všetko ako z rozprávky. Dostala som sa na vysnívané právo a bývala som v Bratislave. Napriek tomu som však nebola šťastná a splnenie môjho sna mi neprinieslo to, čo som očakávala.

Prvé roky na VŠ boli pre mňa po psychickej stránke veľmi náročné. Štúdium samotné ma veľmi bavilo. S učením som nemala nikdy problém a aj tu som patrila medzi tých lepších študentov a dostávala som zo skúšok samé dobré známky. Bola som poctivá študentka a chodila som na všetky semináre, prednášky, dokonca ešte aj na tie nepovinné. V škole bolo všetko v poriadku, ale niesla som si so sebou túto bolestivú skúsenosť.

Po počiatočnom zhone - zápis do školy, hľadanie podnájmu, sťahovanie, to na mňa všetko doľahlo. Keďže som nedostala internát, tak som prvé roky štúdia bývala v podnájmoch. V prvom ročníku som si s jedným kamarátom prenajala izbu v Petržalke. Väčšinu času som však bola v celom byte úplne sama, čo mi maximálne vyhovovalo. To, čo som sa doteraz snažila potláčať, však začalo na mňa všetko doliehať a ja som sa tomu už nedokázala viac brániť.

Uvedomila som si, že už nemám žiadne ciele, žiadny zmysel života. Všetko mi bolo jedno. Aj to, čo som robila som robila len tak automaticky ako robot, pretože sa to odo mňa očakávalo. Učila som sa, lebo som sa mala učiť a bolo to mojou úlohou. Okrem iného som išla študovať právo aj kvôli mojej sestre. Myslela som si, že ako úspešná právnička sa budem môcť o ňu dobre postarať. Mala som takú víziu, že budem mať svoju advokátsku kanceláriu a moju sestru si zoberiem k sebe do Bratislavy. Ale urobila mi škrt cez rozpočet a moja vízia sa rozpadla ako domček z kariet. Síce som študovala, ale netušila som už, načo, prečo, začo, len som už bola v tomto rozbehnutom vlaku, tak som študovala, aj keď bez cieľov, bez zmyslu života… Vnútorne som sa cítila veľmi zle, ale navonok som sa to snažila zakryť. Častokrát som sa učila na skúšky a popritom som plakala. Veľmi som si priala odísť za ňou a obviňovala som ju z toho, že ma tu nechala.

6 krokov k zlepšeniu nálady

1.) Meditácia v chôdzi – vôbec som netušila, čo je to meditácia a nikdy predtým som sa ničomu podobnému nevenovala. Avšak často som chodila na dlhé prechádzky a neskôr som prišla na to, že to bola v podstate meditácia v chôdzi. Keď som sa cítila veľmi zle a už mi bolo všetko jedno, tak som potrebovala jednoducho vypnúť, vyprázdniť hlavu, na nič nemyslieť, tak som išla na dlhú prechádzku. Chodila som po Starom meste, po nákupných centrách, prechádzala som sa medzi činžiakmi v Petržalke, kde som bývala a iba som tam bezcielne chodila niekoľko hodín zahĺbená sama do seba a nič okolo seba som nevnímala. Vedela som, že ma tam nikto nepozná a len som chodila a chodila. Bolo mi jedno, či do mňa niekto narazí alebo nenarazí… Častokrát som niekde išla a dopredu som ani nevedela, kde idem, iba som niekde išla a potom som sa otočila a išla som naspäť. Začala som to robiť pravidelne a stalo sa to súčasťou môjho života. Moje vnútorné napätie bolo niekedy príliš veľké a dokázala som ho odbúrať práve touto pomalou chôdzou. Nikam som sa neponáhľala, iba som pozorovala samú seba a chodila.

Viac o meditácii v chôdzi si môžete prečítať na našom blogu: Meditácia: meditovanie pri chôdzi. Je veľmi vhodná najmä vtedy, keď je vaše vnútorné napätie príliš veľké a je pre vás ťažké iba tak v tichosti a kľude meditovať. Pokiaľ je to možné, tak vám odporúčame praktikovať túto meditáciu aj priamo v prírode, ale v konečnom dôsledku tu na mieste nezáleží a môžete ju vykonávať kdekoľvek.

6 krokov k zlepšeniu nálady

Foto © anyaberkut http://www.istockphoto.com I pmalenky

Môžete pri nej počúvať aj niektorú z nami odporúčaných audioknižiek alebo príjemnú meditačnú hudbu.

2.) Čokoláda – jedného dňa ma napadlo ísť na horúcu čokoládu a nakoniec z toho vznikol taký rituál, že som 1 x do týždňa chodila do Auparku na horúcu čokoládu so šľahačkou. Mala som tam jednu obľúbenú kaviareň a popritom som si tam čítala knižku. Doteraz netuším ako ma to napadlo, chodiť na horúcu čokoládu! Doslova ma tam niečo pritiahlo - a teraz ideš na horúcu čokoládu!!! Sedela som tam 1 - 2 hodiny a iba som si vychutnávala ten prítomný okamih.

Neodporúčame vám to samozrejme preháňať a prejedať sa sladkosťami, ale v zdravej miere nám dokážu aj sladkosti v takýchto situáciách veľmi pomôcť. Obzvlášť čokoláda. Je vedecky dokázané, že zlepšuje náladu, pretože obsahuje endorfíny, čo sú látky, ktoré vyvolávajú dobrú náladu. Dokonca už v stredoveku bola liekom proti zlej nálade a odporúčali ju aj samotní lekári.

3.) Šport – nikdy som necvičila a ešte aj na strednej škole som bola od telesnej oslobodená lekárkou. Na VŠ je telesná iba ako výberový predmet (sú povinné, povinne voliteľné a výberové predmety). A samozrejme, že telesná bola na poslednom mieste, že by som si ju vybrala ako predmet. Radšej som si namiesto nej vybrala predmet, na ktorý som sa musela učiť. Ale to bol prvý semester. Z výberových predmetov som si mohla vybrať iba tie, ktoré neboli v tom čase, kedy som mala povinné predmety. V ďalších semestroch do môjho rozvrhu „zhodou náhod“ zapadala jedine telesná. Musela som si ju zapísať, či som chcela, či som nechcela, lebo som potrebovala práve ten jeden kredit. Radila som sa s kamarátkou vo vyššom ročníku, o čom tá telesná je. Povedala som jej, že ja veľmi na telesnú nie som. Poradila mi zapísať sa na aerobick s tým, že to vedie jedna pani trošku pri tele a je to veľmi pomalé. Super, niečo pre mňa, tak to prežijem a dala som si aerobic. No ale presne v tom semestri nastúpila na katedru nová cvičiteľka aerobicu, majiteľka vlastného fitka v Petržalke a majsterka Slovenska v aerobicu. Takže žiadne ulievanie, ale dala nám riadne zabrať na každej hodine. Takto som dobrovoľne-nasilu, cvičila. A to pár semestrov, lebo akurát telesná mi „náhodou“ zapadala do študijného plánu.

Aj vtedy, keď prechádzate ťažkým životným obdobím, nezabúdajte na fyzický pohyb! Je to veľmi dôležité. Počas fyzického pohybu naše telo produkuje automaticky “hormóny šťastia” - endorfíny, ktoré zlepšujú našu náladu. Odporúčame vám cvičiť napríklad jogu, 5 Tibeťanov, Pozdrav Slnku, behať, chodiť do fitness centra a podobne. Nezáleží na tom, čo to bude, dôležité je to, aby vás to bavilo. Vyberte si najmä niečo nenáročné, čo dokážete v pohode zvládnuť. Už počas cvičenia si všimnete, ako sa vaša nálada mení, negatívne myšlienky ustupujú do úzadia a po cvičení sa cítite plní energie. Pohyb patrí medzi najúčinnejšie prírodné antidepresíva a potvrdí to každý, kto to vyskúša. Bez ohľadu na to, ako sa práve cítite, prekonajte sa a jednoducho cvičte!

4.) Čítanie duchovnej literatúry a knižiek o meditácii – vždy som rada čítala knižky a aj do Bratislavy som si vždy nosila veľa knižiek, ktoré som si požičala u nás v knižnici. Pri čítaní som sa zamerala na dej, vžila som sa s postavou a bol to pre mňa taký únik od reality. Keď som začala robiť MLM (multi-level marketing) a začala som pracovať s výrobkami z Aloe Vera, tak som sa dostala aj k rôznej motivačnej literatúre zameranej na úspech v biznise, z ktorej som bola nadšená. To bola prvá motivačná literatúra, ktorú som začala čítať. Boli to najmä knižky od Roberta T. Kiyosakiho. Veľmi ma očarila napríklad jeho knižka „Bohatý otec, Chudobný otec“.

Začala som sa zaujímať aj viac o veci medzi nebom a zemou a hľadala som v knižkách odpovede na rôzne moje otázky. Začala som čítať knižky o smrti, minulých životoch, karme, reinkarnácii, anjeloch a podobne. Veľmi mi pomohli napríklad knižky od Richarda Webstera a Jenny Cockell, ktoré vám odporúčam nižšie. Čítala som aj veľa knižiek o anjeloch, napríklad knižku “Anjeli v mojich vlasoch” od Lorny Byrne alebo knižky od Doreen Virtue a mnohé iné.

Takže študujte, študujte a študujte! Hľadajte odpovede na svoje otázky. Pátrajte po informáciách, ktoré vás zaujímajú, a ktorým ste doteraz nevenovali svoju pozornosť. Čo je to karma? Čo je to reinkarnácia? Existujú minulé životy? Čo nasleduje po smrti? Choďte na kurzy, prednášky, semináre, vyhľadajte ľudí, ktorí sa týmito vecami zaoberajú. Keď nájdete odpovede na svoje otázky a pochopíte hlbšie súvislosti, dokážete sa ľahšie vyrovnať aj s danou situáciou. Pochopíte, že smrťou nič nekončí a smrť vlastne neexistuje. My všetci sme večné bytosti. Na túto tému vám odporúčam prečítať si aj tento náš článok: Život po Živote. Vznikol na základe mnohých mojich otázok a ďakujem Paľkovi za podrobné vysvetlenie a zodpovedanie všetkých mojich otázok.

5.) Doplnky zdravej výživy – nejakým spôsobom mi prišli do cesty aj doplnky zdravej výživy a práve tie z Aloe Vera, s ktorými dodnes pracujem. Vzhľadom na môj životný štýl netrvalo dlho a začala som mať zdravotné problémy. Keďže s lekármi som nikdy nebola veľká kamarátka, tak som bola donútená ich vyskúšať, aj keď som na začiatku bola trošku skeptická. Aloe Vera gél mi vôbec nechutil, lebo má takú horkastú chuť, ale keď som si mala vybrať medzi lekárom a týmito produktmi, tak som ich uprednostnila. Radšej ako ísť k lekárovi by som vtedy vypila aj liter toho horkastého gélu naraz. Na moje veľké prekvapenie mi to na moje zdravotné problémy naozaj pomohlo a práve preto ich teraz odporúčam aj ďalej.

Viac informácii o doplnkoch zdravej výživy, ktoré odporúčame, nájdete na našej webovej stránke v tejto časti: Doplnky zdravej výživy.

6.) Priatelia – pri mojom bezcieľnom chodení sa mi niekoľkokrát stalo, že som doslova narazila do nejakej kamarátky, dali sme sa do reči a potom sme spolu niekde išli. Boli to konkrétne dve kamarátky, spolužiačky ešte zo základnej školy, ktoré v Bratislave pracovali. Vôbec sme o sebe nevedeli, že sme v Bratislave, až kým sme sa náhodou nestretli. S týmito dvomi kamarátkami som sa potom zvykla sem tam stretávať, buď sme sa stretli náhodou alebo sme sa dohodli dopredu. Ale tie náhody, boli naozaj NÁHODY :-). Cítila som sa zle, len tak som bezcielne chodila a napríklad v obchode na Obchodnej ulici narazíme s kamarátkou do seba (inak by som si ju fakt nevšimla!). Vo veľkom meste, kde takmer nikoho nepoznám a narazím práve do nej. A vždy ma niekde zavolala, že má chuť napríklad na sladké pirohy, či sa k nej nepridám a nejdeme si niekde spolu sadnúť a tak. Tak sme spolu chodili na pirohy, kávu, pizzu…

Takže moja rada je: Meditujte každý deň. Stretávajte sa s priateľmi, či už s novými alebo starými, a nevyhýbajte sa im ani vtedy, keď sa necítite dobre. Nemusíte sa s nimi rozprávať o svojich pocitoch, iba s nimi jednoducho buďte. Pomôžu vám prísť na iné myšlienky a vytiahnu vás z vášho vnútorného sveta, do ktorého ste sa uzatvorili. Či chcete alebo nechcete, prenesú na vás svoju pozitívnu náladu a zabudnete pri nich aspoň dočasne na to, čo vás trápi.

Odporúčam Vám prečítať si na túto tému aj tento náš článok: Nový začiatok.

Odporúčaná literatúra:
1. David D. Burns – Cítiť sa dobre (Ako sa dostať z pasce ničivých myšlienok)
2. Richard Webster – Liečenie minulými životmi
3. Jenny Cockell – Minulosť žije, budúcnosť žije
4. Brian L. Weiss – Mnoho životov, mnoho majstrov
5. Elizabeth Clare Prophet – Karma a reinkarnácia

Ako prekonať ťažké životné obdobie

Cítite sa frustrovane, bez motivácie, bez energie a neviete prečo? Takéto pocity často pramenia z určitého vzorca správania, trendov alebo určitého stereotypu, ktorým sa poddávame bez toho, aby sme si to všimli. Tieto vzorce správania a stereotypy vieme zmeniť a ovplyvniť tak, aby ste vedome ovplyvňovali svoj život viac pozitívne ako negatívne. Môžete dosiahnuť všetko, pokiaľ do toho vložíte svojho ducha a svoje srdce. A my vám s tým pomôžeme!

Hudba a slová sú síce zvuky, ale prostredníctvom nich je možné vytvoriť aj ticho, pokoj a pohodu.

Vystresovaný? Manažér? Vrcholový športovec? Ponúkame vám na mieru vyrobené stres manažment a meditačné semináre!