Moje začiatky s meditáciou

  • Ako prekonať ťažké životné obdobie Header

Meditácia

Moje začiatky s meditáciou

Meditovaniu sa venujem už niekoľko rokov. Prvýkrát som sa s meditáciou stretla serióznejšie v čase, keď som sa pred niekoľkými rokmi stala klientkou Pavla a Slávky. Predtým som o meditácii už niečo počula, ale nevenovala som sa meditovaniu pravidelne. V rámci spolupráce s bielou mágiou som mala aj ja meditovať a pracovať na sebe. Moje začiatky s meditáciou boli ale veľmi rozporuplné. V tom čase sme ešte nemali naše meditačné MP3 pre začiatočníkov, podľa ktorého odporúčame meditovať našim klientom teraz. Bolo mi vysvetlené, čo je to meditácia a dostala som návod na to, ako meditovať. Mala som meditovať pri jednej bielej sviečke, pri hudbe alebo bez hudby, sadnúť si, uvoľniť sa, povedať si mantru a meditovať približne 15 minút so zatvorenými očami. V zjednodušenej verzii, ako som to vtedy brala, som mala sedieť 15 minút so zatvorenými očami pred bielou sviečkou. To bola moja meditácia. Nevedela som, čo mám od toho očakávať, ale vyskúšala som to. Na začiatku, ako častokrát aj teraz niektorí naši klienti, som nemeditovala pravidelne. Nemala som čas. Známa výhovorka aj niektorých našich klientov. V tom čase som ešte študovala na vysokej škole, pracovala som popritom pre jednu nemenovanú televíziu na audiotextovom čísle ako ezo-konzultantka a bola som zamestnaná aj inými aktivitami. Keďže som bývala na internáte, tak som zo začiatku meditovala iba cez víkend, keď som bola doma. Neskôr mi bolo povedané, že by som mala meditovať viac a nájsť si na to čas a priestor aj na internáte. Pavol mi vysvetlil, ako možno meditovať aj na internáte. Keď sa chce, tak sa dá všetko.

Moje prvé meditácie vyzerali asi takto. Mala som doma urobený oltár, na ktorom som si zapálila bielu sviečku, zapla som si meditačnú hudbu, sadla som si do tureckého sedu a nastavila som si na mobile budík o 15 minút!! Sedela som so zatvorenými očami a „meditovala". Počas tých 15 minút som sa ale niekoľkokrát pozrela na mobil, aby som vedela, dokedy mám ešte takto sedieť. 15 minút mi pripadalo neskutočne dlho. Nevedela som, ako to mám brať. Mám sedieť pred sviečkou so zatvorenými očami. Aký to má význam? Ale keďže som to mala robiť, tak som to robila. Okrem toho som mala neskutočne veľa myšlienok, ktoré som nedokázala zastaviť. Nevedela som sa dočkať toho, kedy ten budík už zazvoní. Potom zazvonil a úloha bola splnená. Pri rozhovoroch so Slávkou a Pavlom som na otázku, ako mi idú meditácie, odpovedala iba dobre. Nevedela som, čo viac k tomu celému povedať, aj keď Pavol pri astrálnej ceste videl asi už aj vtedy toto moje sedenie.

Postupne som sa snažila meditovať viac. Na začiatku som bola v kontakte najmä so Slávkou a bola som u nej aj na meditáciu. Tu som zistila, že je to o niečom inom. Meditácia u Slávky bola iná, ako tá moja budíková „meditácia“. Dokázala som ukľudniť svoju myseľ a zrelaxovať sa. So Slávkou sme sa dohodli aj na spoločných meditáciách na diaľku. Tieto meditácie boli iné a lepšie, ako tie moje. Prišla som na to, že mať myšlienky je v poriadku a netreba s tým bojovať. Pozorovanie mojich myšlienok mi išlo stále lepšie a lepšie. Pavol a Slávka so mnou viedli neskutočne veľa rozhovorov na túto tému. Na začiatku mi pomáhalo aj cvičenie popísané v knižke od Lobsanga Rampu, pri ktorom si predstavujete, že všetky vaše myšlienky zachytáva čierna stena, v ktorej nenávratne miznú.

Zoznámila som sa aj s inými druhmi meditácie. Chcela som sa dozvedieť viac o anjeloch, tak som absolvovala anjelský seminár súčasťou ktorého bola aj Meditácia s anjelom strážnym. Pri tejto meditácii som prešla cez dúhu, cez ktorú som sa dostala do záhrady. Kráčala som priamo k jednému veľkému stromu, kde som sa stretla s anjelom strážnym, ktorý tam okolo mňa poletoval. Zaujímavé na tom celom bolo aj to, že skôr ako som po meditácii povedala čokoľvek sama, lektorka kurzu mi sama povedala všetko to, čo som tam zažila, v akej forme som sa stretla s týmto anjelom a ako to všetko prebiehalo. Povedali jej to anjeli :-).

Monika Slivová: Meditácia

Foto © Monika Slivová

Meditácia predstavuje našu vnútornú očistu a mala by byť pre nás taká prirodzená, ako je pre nás prirodzená aj naša vonkajšia očista.
Monika Slivová

S dvomi kamarátkami som vo svojich začiatkoch absolvovala aj verejnú meditáciu v Slovenskej spoločnosti pre vedomie Hare Krišna neďaleko Bratislavy a zúčastnila som sa ich nedeľnej hostiny. Vždy ma priťahovala India, indické náboženstvá a všetko, čo s tým súvisí. Keďže všetky tri sme mali blízko k Indii, každá z nás má aj svoje vlastné indické sárí, ktoré sme si na túto príležitosť obliekli. Je to tradičný odev, ktorý nosia stúpenci náboženského hnutia Hare Krišna. Atmosféra v domčeku, v ktorom sa táto spoločnosť zdržiavala a konala takéto nedeľné programy pre verejnosť, bola úžasná. Všetci sme sa zvítali a presunuli sme sa do miestnosti, v ktorej sa malo meditovať. Nasledovalo spievanie, prednáška, meditácia, hostina.

Najviac mi učaroval nádherne vyzdobený oltár. Posadali sme si na zem do meditačnej pozície. Jedna účastníčka nám odporučila, aby sme si našli miesto, čo najbližšie pri oltári, pretože tam sú najsilnejšie energie. Program sa začal prednáškou, pri ktorej sa čítalo z kníh Bhagavad-gíta a Šrímad-bhágavatam. Medzi čítaním sa hralo na hudobné nástroje, bubnovalo, spievalo alebo chantovalo (čentovanie - meditácia mantrou Hare Krišna):

Prvýkrát som bola u nich aj s ich dvomi ďalšími žiakmi - s Dušanom a Baškou a všetci sme tam spoločne meditovali. Vo svojom Centre pre Bielu mágiu, meditáciu a duchovný rozvoj v Nemecku mali dve meditačné miestnosti a v každej z nich bolo cítiť iné energie. Podarilo sa mi dostať sa v meditácii hlbšie a odvtedy už boli moje meditácie iné.

Nedávno som v Bratislave navštevovala tri levely dramatického kurzu pre dospelých - kurz herectva a rozvoja osobnosti, kde sme sa v rámci uvoľnenia venovali aj meditáciám. Sadli sme si voľne do priestoru, zatvorili sme oči a pri rytmickej hudbe sme sa snažili precítiť okolité energie - energiu toho, kto je pred nami, za nami, vedľa nás a potom úplne všetkých. Týmto spôsobom precítite všetky energie v priestore a postupne sa dostanete do akéhosi tranzu. Je to úžasné uvoľňujúce a relaxačné cvičenie, ktoré je vhodné nielen pre hercov, ale aj pre bežných ľudí na odbúranie stresu.

Hare Krišna, Hare Krišna,
Krišna, Krišna, Hare, Hare!
Hare Ráma, Hare Ráma,
Ráma, Ráma, Hare, Hare…

Táto mantra očisťuje srdce a myseľ. K spievaniu sme sa pridali aj my. Táto neskutočná atmosféra nás vtiahla do seba. Po nejakej chvíli sme všetky tri pocítili silné energie. Každá z nás ich vnímala svojím vlastným spôsobom.

Nakoniec prišla na rad aj nedeľná hostina. Bolo pekné slnečné počasie, tak sme vyšli na dvor a každý si tam našiel na zemi svoje miestečko. Sedeli sme po obidvoch stranách dvoru. Postupne roznášali úžasné vegetariánske jedlo a to niekoľko chodov. Jedli sme priamo zo zeme, ale nikomu to nevadilo. Také dobré jedlo som ešte nikdy predtým nejedla. Odchádzala som odtiaľ nabitá neskutočnou energiou, novým poznaním a celou cestou domov sme si ešte v aute spievali mantru Hare Krišna.

Po návšteve u Pavla a Marion nadobudli moje meditácie opäť iný rozmer.

Cítite sa frustrovane, bez motivácie, bez energie a neviete prečo? Takéto pocity často pramenia z určitého vzorca správania, trendov alebo určitého stereotypu, ktorým sa poddávame bez toho, aby sme si to všimli. Tieto vzorce správania a stereotypy vieme zmeniť a ovplyvniť tak, aby ste vedome ovplyvňovali svoj život viac pozitívne ako negatívne. Môžete dosiahnuť všetko, pokiaľ do toho vložíte svojho ducha a svoje srdce. A my vám s tým pomôžeme!

Hudba a slová sú síce zvuky, ale prostredníctvom nich je možné vytvoriť aj ticho, pokoj a pohodu.

Vystresovaný? Manažér? Vrcholový športovec? Ponúkame vám na mieru vyrobené stres manažment a meditačné semináre!