Osobná skúsenosť

  • Meditácia v prírode a mágia stromov Header

Meditácia v prírode a pri východe slnka

Osobná skúsenosť

S meditáciou pri východe slnka alebo v prírode načerpáte energiu do nového dňa. Odporúčame vám ráno skôr vstať a privítať vychádzajúce slnko meditáciou. Môžete si najskôr ponaťahovať svoje telo, zacvičiť si jogové cvičenie Pozdrav Slnku a potom sa dať do meditačnej pozície. Počas cvičenia by ste mali byť orientovaní smerom k slnku alebo na východ. Na začiatku cvičenia si môžete povedať aj nasledujúcu mantru. Meditovať môžete vo vnútri aj vonku, ale pokiaľ je to možné, tak vám odporúčame meditovať za príjemného počasia niekde vonku v prírode, kde sú energie oveľa silnejšie. Či už u vás doma na dvore, v záhradke, lese alebo parku.


Mantra pre Súryanamaskar - Pozdrav Slnku:

Om Mitráya Namaha
(Óm, zdravím Mitru, toho, ktorý je každému priateľom)
Om Ravayé Namaha
(Óm, skláňam sa pred Ravim, ktorý je príčinou všetkých zmien)
Om Súryáya Namaha
(Óm, zdravím Súrju, toho, ktorý podnecuje k činnosti)
Om Bhanavé Namaha
(Óm, zdravím Bhánua, toho, ktorý je nositeľom svetla)
Om Khagáya Namaha
(Óm, skláňam sa pred Khaguom, tým, ktorý sa pohybuje po oblohe)
Om Púšné Namaha
(Óm, zdravím Pušnu, toho, ktorý je nositeľom sily a výživy)
Om Hiranyagarbháya Namaha
(Óm, zdravím Hiranjagarbhu, toho, ktorý je všeobsahujúci)
Om Maríčáyé Namaha
(Óm, zdravím Maríčiho, toho, ktorý je pánom lúčov)

Meditácia v prírode a pri východe slnka

Foto © AleksandarNakic http://www.istockphoto.com I pmalenky

Om Aaditjája Namaha
(Óm, zdravím Aditju, toho, ktorý je synom kozmickej Matky Aditi)
Om Savitré Namaha
(Óm, zdravím Savitara, toho, ktorý bol stvorený preto, aby sme ho uctievali)
Om Arkáya Namaha
(Óm, zdravím Arku, toho, ktorý je tvorcom celého Vesmíru)
Om Bhaskaráya Namaha
(Óm, zdravím Bháskaru, toho, ktorý vytvára svetlo)

Om Šrí Savitrá Súrya Nárájanája Namaha

Meditácia

  • 1. Výber správneho miesta - nájdite si svoje miestečko, ktoré vám bude vyhovovať a kde sa budete cítiť príjemne. Nepotrebujete k tomu nič, len sa stíšiť a precítiť okolité energie. Je to možné aj pre ľudí, ktorí bývajú v činžiaku. Sama bývam v činžiaku a v letných mesiacoch využívam na tento účel náš park alebo neďaleké pole s potôčikom :-). Niekedy si sadnem iba tak na lavičku v parku, inokedy si zase sadnem do trávy a opriem sa o kmeň stromu, ktorý si ma práve pritiahne.

  • 2. Zatvorte svoje oči a iba pozorujte svoje telo - sústreďte sa na svoj dych. Urobte tri hlboké nádychy a výdychy. Nadychujte sa pomaly nosom a vydychujte pomaly ústami. Plynulo dýchajte a postupne uvoľňujte celé svoje telo. Precíťte na svojom tele žiaru slnečných lúčov, jemný vánok vetra a okolité energie.

  • 3. Vizualizácia - predstavujte si, ako s každým nádychom načerpávate novú energiu, energiu slnka a celé vaše vnútro sa rozžiaruje.

  • Vnímajte na svojom tele jemný vánok vetra, v pozadí počujete štebot vtáčikov a len sa nechajte unášať týmito energiami… Precíťte, ako sa vo vás prebúdza nová sila. Každým nádychom sa cítite stále lepšie a lepšie. Celé vaše telo zaplavujú žiarivé slnečné lúče. Môžete si predstaviť aj to, že sa nachádzate uprostred energetickej bubliny žiarivej zlatej farby.

  • 4. Otvorte sa týmto energiám a pozorujte, ako z vás odchádzajú všetky ťažkosti, negatívne myšlienky a emócie. Stávate sa stále ľahšími a ľahšími. Meditujte a zotrvajte v tomto pocite tak dlho, pokiaľ je vám to príjemné.

  • 5. Keď máte pocit, že stačilo, tak sa znovu sa sústreďte na svoj dych. Urobte tri hlboké nádychy a výdychy. Nadychujte sa zhlboka nosom a vydychujte ústami. Pomaly otvorte svoje oči a vráťte sa naspäť do Tu a Teraz.

Osobná skúsenosť: Jedného dňa som si išla zavčas ráno zacvičiť do fitness centra. Mala som tréning o 06:20 hod. Nestihla som sa doma ani naraňajkovať, iba som vstala, umyla som sa, užila som vitamín C a išla som do fitness centra. Po super tréningu ale na mňa doľahla únava. Bola som síce príjemne unavená, ale čakal ma náročný deň a potrebovala som sa dobiť energiou. Po ceste domov som prechádzala okolo mestského parku a rozhodla som sa, že sa tam pôjdem na chvíľku poprechádzať a urobiť si rannú meditáciu. Po krátkej prechádzke medzi stromami som si sadla na lavičku a meditovala som. Takto skoro ráno je v parku ešte veľmi málo ľudí, takže ma nikto nevyrušoval.

Po meditácii som pocítila náhly príval energie a moja únava zmizla. Nielenže som už nebola unavená, ale cítila som sa aj oddýchnutá, pozitívne naladená a nabitá energiou do nového dňa. Aj takáto krátka meditácia v prírode dokáže zázraky.

Pre adeptov mágie odporúčame vstávať ráno tiež pri východe slnka, urobiť si meditáciu a potom si ešte ľahnúť naspäť spať. Táto technika pomáha trénovať najmä astrálne cestovanie. Kedy vychádza a zapadá slnko môžete zistiť napríklad v mobilnej aplikácii Sunrise Sunset Times alebo Sunrise Sunset Lite.

Mágia stromov

Naučte sa počúvať, ako bije srdce stromu a spojte sa s jeho energiou…

V dnešnej uponáhľanej dobe je nevyhnutné nájsť si chvíľku času aj na oddych a zregenerovať svoje telo aj dušu. Príroda nám v tom môže tiež pomôcť. Stromy nás dokážu nabiť pozitívnou energiou a harmonizujú naše telo, myseľ, ako aj dušu. Poskytujú nám nielen životne dôležitý kyslík, ale sú nám nápomocné aj v iných oblastiach života. Chránia nás napríklad pred slnkom, vetrom, poskytujú nám príjemné bezvetrie a chládok, filtrujú vzduch alebo sú príbytkom pre drobné živočíchy. V letokruhoch každého stromu je zaznamenaná jeho história. Stromy si toho pamätajú veľa. Už samotný pohľad na stromy nás dokáže upokojiť a pozitívne naladiť. Stoja pevne, nebojácne a pokojne. Sú plné životodarnej energie a majú aj magické účinky. Dokážu nám navrátiť stratenú rovnováhu, pokoj a nabíjajú nás energiou. Po krátkej prechádzke v parku alebo lese sa hneď cítime oveľa lepšie, máme lepšiu náladu a sme plní energie.

Ľudia, ktorí sú citliví dokážu energiu stromov vnímať veľmi silno. Dokážu sa s ním spojiť a cítiť, ako bije pod kôrou stromu jeho srdce. Skúste sa s ním spojiť aj vy a započúvať sa do jeho tlkotu. Už naši predkovia verili v liečivú energiu stromov a dnes sa k nej navraciame. Navraciame sa opäť k prírode a stále viac využívame jej liečivé zdroje. Pri potulkách lesom môžeme aj dnes stretnúť ľudí, ktorí objímajú stromy a vracajú sa k spojeniu s prírodou. Sama k nim patrím. Duchovia stromov nám môžu pomôcť vyriešiť akýkoľvek problém a navedú nás na správne riešenie. Stačí ich len poprosiť o pomoc a nechať sa viesť svojou intuíciou.

Osobná skúsenosť: Veľmi často si ma na prechádzke v parku alebo pri potulkách lesom nejaký strom doslova pritiahne. Nevyberám si strom podľa žiadnych špeciálnych kritérií a riadim sa iba svojou intuíciou. K stromu, ktorý si ma pritiahne si sadnem a opriem sa o jeho kmeň alebo ho objímem. Pri objímaní sa môžete tiež riadiť svojou intuíciou. Môžete ho objať a priložiť svoje čelo na jeho kmeň. Môžete sa dotýkať aj jeho konárov, listov, či koreňov alebo sa oň jednoducho iba oprieť chrbtom. Každému vyhovuje niečo iné. Keď prídem ku stromu, ktorý si ma pritiahol, tak ho v duchu pozdravím a poprosím ho o dovolenie, aby som sa mohla spojiť s jeho energiou.

Stacks Image 110

Foto © Pavol Malenký

Niekedy strom objímem, vnútorne sa stíšim a zhlboka dýcham. Snažím sa precítiť energiu stromu a načerpávam jeho energiu. Inokedy si zase sadnem pri jeho kmeň. Potom meditujem alebo si čítam knižku. Už po krátkej chvíľke sa cítim oddýchnutá a nabitá novou energiou.

Rôzne stromy majú aj rôzne energie a rôzne liečivé účinky. Keď máte napríklad problémy s láskou a trápenie vo vzťahu, odporúčame vám objímať lipu. Traduje sa, že priťahuje do života lásku a harmóniu. Známa je aj lipová mágia. Keď ste plní strachu a bojíte sa, najlepšie je objímať gaštan. Gaštany patria medzi najmagickejšie stromy. Intuitívne ma to práve k nemu často ťahá, nakoľko v našom parku máme veľa gaštanov :-). Dodáva nám aj sebavedomie a istotu. Odporúča sa nosiť plody gaštanov aj vo vrecku a dotýkať sa ich alebo si ich dať do postele pre lepší spánok. U mojej starkej nájdem vždy veľa gaštanov. Častokrát ich má pri sebe, pri posteli alebo v jednotlivých kútoch bytu. Pohlcujú negatívne energie a chránia náš domov pred negatívnymi silami. Starostí a problémov nás zbavuje zase smrek. Okrem toho má aj magické ochranné schopnosti. Dub nám pomáha správne sa rozhodnúť. Breza pôsobí upokojujúco, zlepšuje náladu a zaháňa depresie. Kedysi sa z nej vyrábala dokonca aj čarodejnícka metla. Borovica nás upokojí, odbúrava stres a zlosť. Buk harmonizuje krvný tlak a znižuje stres. Má magickú moc a chráni nás pred neželanými čarami. Zbavuje nás aj bolestí hlavy a migrény. Práve ľuďom, ktorí často trpia migrénami sa odporúča, aby objímali buk. Jedľa má regeneračné účinky a podporuje uzdravujúci proces.

Vyskúšajte to sami a uvidíte! :-) Vyberte sa na prechádzku do parku alebo lesa a iba pozorujte prírodu. Potom si vyberte pekný, zdravý strom, ku ktorému najviac inklinujete a pristúpte k nemu. Nechajte sa viesť svojou intuíciou. Intuitívne si vyberiete vždy práve ten strom, ktorý vám môže najlepšie pomôcť. Platí pravidlo, že čím je kmeň stromu širší, tým viac má v sebe energie. V duchu ho pozdravte a objímte ho. Poproste ho o energiu a silu alebo o pomoc v tej oblasti, v ktorej to práve potrebujete. Zatvorte svoje oči, zhlboka dýchajte a snažte sa spojiť s jeho energiou. Iba plynulo dýchajte a meditujte. Môžete si predstaviť, ako zo stromu prijímate energiu, ktorá prechádza do vášho tela. Predstavujte si, ako každou bunkou svojho tela načerpávate novú energiu. Keď máte pocit, že stačilo, tak sa poďakujte stromu za energiu, pošlite mu naspäť energiu lásky a vďačnosti a rozlúčte sa s ním.

Poznámka: Ak ešte neviete, aké je vaše poslanie na tomto svete, tak jednoducho zasaďte jeden strom. Jeden jediný strom. Niečo na tomto svete po sebe zanecháte a pomôžete našej planéte.

Odporúčame vám vyskúšať aj túto stromovú meditáciu.

Cítite sa frustrovane, bez motivácie, bez energie a neviete prečo? Takéto pocity často pramenia z určitého vzorca správania, trendov alebo určitého stereotypu, ktorým sa poddávame bez toho, aby sme si to všimli. Tieto vzorce správania a stereotypy vieme zmeniť a ovplyvniť tak, aby ste vedome ovplyvňovali svoj život viac pozitívne ako negatívne. Môžete dosiahnuť všetko, pokiaľ do toho vložíte svojho ducha a svoje srdce. A my vám s tým pomôžeme!

Hudba a slová sú síce zvuky, ale prostredníctvom nich je možné vytvoriť aj ticho, pokoj a pohodu.

Vystresovaný? Manažér? Vrcholový športovec? Ponúkame vám na mieru vyrobené stres manažment a meditačné semináre!